Tanfolyamok
E-LEARNING
Az e-learning alapú oktatás sajátosságai:
A számítógép előtti önálló tanulás egyre nagyobb teret hódít. Nézzük, milyen előnyei tették népszerűvé és mik a hátrányai.
Az e-learning előnyei:
- A tanuló maga ütemezheti, mit, mennyit, mikor és hol tanul
- Az egyes tananyagrészek ismételhetőek
- Az ábrák, képek, animációk megértését jelentősen elősegíti
- Folyamatos az önellenőrzés lehetősége, tesztekkel, feladatokkal
- Az előrehaladás sorrendje általában kötött, a kötelező tartalmak teljesítése és az ellenőrző tesztek elfogadható szintű megoldása nélkül a tananyag nem végezhető el
- A tananyagok és a keretrendszerek szigorú feltételek szerint akkreditáltak, így garantált a naprakészségük és a megfelelő minőségük.
Az e-learning hátránya:
- Tiszta távoktatásnál nincs a tanuló mellett oktató, a tanuló igénye esetén konzulens elérhetőségét, rendelkezésre állását azonban ilyenkor is biztosítani kell. A járművezető képzés esetén ezt jogszabály is rögzíti.
TANTERMI OKTATÁS
A tantermi oktatás előnyei:
- A tanulókkal való személyes kontaktus lehetőséget kínál az egyéni kérdések megválaszolására.
- Teret kaphatnak a tanulókat aktivizáló, érdeklődésüket felkeltő és fenntartó módszerek és munkaformák (csoportos problémamegoldás, egyéni tapasztalatok megosztása stb.).
A tantermi oktatás hátrányai:
- A helyszín, a képzés időpontja és időtartama között.
- Az egyén szempontjából kedvezőtlen időpont jelentős mértékben csökkentheti az ismeretátadás hatékonyságát (pl. késő délutáni, esti, munka vagy iskola utáni órák).
- A csoportos foglalkozásokon a résztvevőknek alkalmazkodniuk kell a többi tanulóhoz.
- Az oktatás távoli helyszíne miatti utazás költséges és időigényes lehet.
A tantermi tanulók tanfolyam díjában benne foglaltatik az éles teszteket tartalmazó vizsgafelkészítő.
VEGYES OKTATÁS
A vegyes oktatás (blended learning) sajátosságai:
A vegyes vagy kombinált képzés a hagyományos oktatási formákat vegyíti az e-learninggel. Az elektronikusan elvégezhető tananyag esetében az e-learning módszereivel történő oktatásé és kommunikációé a főszerep, míg a személyes jelenlétek alkalmával a konzultáció és a mentori tevékenységek zajlanak.
A vegyes oktatás előnyei:
- A tanulók és az oktatók együttműködését nagyban segíti az online felület, ezért az sokkal markánsabban van jelen, mint a tantermi oktatás esetében.
- Az, hogy a tanulók a tananyaghoz bárhol, bármikor hozzáférhetnek, javítja a tanuláshoz való hozzáállásukat.
- Az oktató-tanuló, tanuló-tanuló közötti kommunikációt nagyban segítik az online eszközök (e-mail, azonnali üzenetküldés, online vitafórum, segédanyagok megosztása stb.).
- Az online tesztek, gyakorlófeladatok révén a tanulók értékelése objektív, a tanulók önállóan-az oktató bevonása nélkül-is fel tudják mérni saját tudásukat, hiányosságaikat.
A vegyes oktatás hátrányai:
- Megbízható, fejlett technológia szükségeltetik hozzá. Például megfelelő hardver és internetkapcsolat nélkül a tanulási élmény romlik, akár élvezhetetlenné is válhat.
- A tanulók és az oktatók informatikai ismereteinek hiányossága ugyancsak rontja a tanulási élményt. Mindenképpen szükség van a szervezett technikai támogatásra.
- Kellő oktatói figyelem hiányában a diákok egy része lemaradhat a csoport többi tagjától, és ezt nehezebb észrevenni és felzárkóztatni a lemaradókat, mint a hagyományos osztálytermi oktatás esetében.